Młodzież Technikum im. Wojska Polskiego w Starachowicach Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach od dnia 17.02.2019 do dnia 02.03.2019 roku odbywała praktyki zawodowe w Hiszpanii w ramach projektu: „Jadę, doświadczam, pracuję – międzynarodowa praktyka uczniów Technikum ZDZ”. Był to pierwszy staż nowego projektu z konkursu 2018.Projekt realizowany jest ze środków Unii Europejskiej Programu Erasmus+, sektor Kształceniei szkolenie zawodowe.Przed wyjazdem 16 uczniów uczestniczyło w kursie językowym (język hiszpański i angielski),przygotowania pedagogicznego i kulturowego oraz doradztwo zawodowe. Uczniowie nakursie poznali przydatne słownictwo i zwroty w językach obcych, poznali kulturę i obyczajeHiszpanii, a także zapoznali się z regulaminem i zasadami odbywania praktyk.Projekt gwarantował młodzieży bezpłatny transport, ubezpieczenie, opiekę zdrowotną,zakwaterowanie, stypendium na wyżywienie i przejazdy lokalne oraz pełną opiekępedagogiczną. Uczniowie mieli do dyspozycji wygodne pokoje mieszkalne w niedalekiej odległości od plaży, zaplecze dydaktyczne oraz rekreacyjno – sportowe. Nad wszystkim czuwała instytucja wysyłająca – szkoła oraz partner zagraniczny, hiszpańska instytucja edukacyjna Europa Movilidad Estudiantil, zapewniając uczniom dobre warunki pobytu oraz profesjonalną, zgodną z programem nauczania organizację praktyk zagranicznych. Uczestnicy projektu przez dwa tygodnie poszerzali praktyczne umiejętności w swoim zawodzie, wykonując obowiązki w branżowych firmach logistycznych i informatycznych, restauracjach oraz salonach fryzjerskich. Mieli tam niepowtarzalną okazję nie tylko zobaczyć, ale przekonać się samodzielnie jak pracuje się w hiszpańskich firmach. Podczas pobytu uczniowie mieli okazję podnieść poziom znajomości języka hiszpańskiego i angielskiego niezbędnego podczas wykonywanej pracy w hiszpańskich przedsiębiorstwach, restauracjach, salonach fryzjerskich oraz w czasie wolnym od zajęć. Dla wielu uczniów był to pierwszy wyjazd poza granice kraju. Nauczyło ich to samodzielności, odpowiedzialności, gospodarowaniem stypendium stażowym, samodzielnym przygotowaniem posiłków, nawiązywaniem nowych kontaktów i znajomości. Odbycie zagranicznego stażu potwierdzone będzie wydanymi certyfikatami Europass- Mobilność, dzięki którymi nabyte przez uczniów umiejętności i kwalifikacje zawodowe nabiorą postać formalną i uznawaną przez europejskich pracodawców. Młodzież otrzymała również certyfikaty potwierdzające odbyty staż od instytucji pośredniczącej oraz przyjmującej. Pobyt młodzieży za granicą , to nie tylko sama nauka zawodu. Program obejmował również poznanie atrakcji turystycznych, kulturowych, walorów przyrodniczych, historycznych oraz tradycji Walencji – miejsca tętniącego życiem o bogatej historii i kulturze, z wielką pasją do sportu, zwłaszcza piłki nożnej. Uczniowie zwiedzili Stare Miasto poznając sekrety hiszpańskiej metropolii., arenę walki byków, katedrę Plaza de la Reina, Mercado Central – największy rynek Europy, Muzeum Fallas, które jest poświęcone w Walencji Święcie ognia. Dużą atrakcją dla młodzieży był pobyt w Bioparc Walencja, gdzie uczniowie mogli przenieść się do serca Afryki, podziwiając dziką przyrodę odkrywali tajemnicę lasów równikowych oraz sawanny. Kolejną atrakcją była wycieczka do oceanarium, największego centrum życia morskiego w Europie, mieszczącego się w Centrum Sztuki i Nauki Walencji.Dla naszych uczniów dwutygodniowy pobyt w Hiszpanii to doskonała nauka i niezapomniana przygoda, która na długie lata pozostanie w ich pamięci.

Przed nami jeszcze trzy staże w ramach naszego projektu. W maju 2019 roku kolejna grupa
młodzieży wyjedzie na staż do Hiszpanii. Na 2020 rok przewidziane są dwa wyjazdy
do Zjednoczonego Królestwa.
Życzymy naszym uczniom udanych praktyk oraz niezapomnianych przygód i wrażeń…

Galeria zdjęć

button

VR